Jak radzić sobie ze złością podczas opieki nad osobą starszą❓😡
 
✅Złość w opiece nad osobami starszymi, najczęściej towarzyszy bezsilności, wynikającej z długotrwałej opieki nad seniorami.
👉Niestety tak samo jak wypalenia zawodowego, tak złości nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Pała w nas agresja, rozdrażnienie, rozrywa nas na drobne kawałki emocji, które sklejają się w jedną całość.
👉Złość towarzysząca nam w codziennych czynnościach opiekuńczych, bardzo często wynika nie tylko z wcześniej wspomnianej bezsilności, ale również z postawy niepojętych momentów związanych z nieprzyjemnymi zachowaniami ze strony naszych dziadków, rodziców, czy podopiecznych.
✅Czy złość możemy opanować?
👉Można. Złość, to emocja mająca różne twarze od leciutkiego podrażnienia aż po wybuch niesamowicie ogromnej wściekłości. Jest to energia, która rozgrywa swoje rozprzestrzenianie w wewnątrz nas indywidualnie. U każdego scenariusz rozrastania wygląda inaczej, indywidualnie. To co mnie może zirytować, kogoś innego może doprowadzić do wściekłości.
👉Odpowiednie podejście do ZŁOŚCI opiekując się osobami starszymi, może doprowadzić nas do wyciszenia tej emocji, a w ostateczności zachowania spokoju.
👉Praca, czy opieka nad osobami starszymi, nie jest prostym zadaniem, wymaga ona od nas cierpliwości, empatii, zrozumienia wobec drugiego człowieka. I często przeciążenie związane z codziennymi obowiązkami, może nam dać sygnał, że dość, że dalej nie pociągniemy, że sytuacja w której się znajdujemy jest na tyle beznadziejna, że kumulując swoje emocje nagle wybuchamy. Śmiało, mogę tu porównać wybuch złości do tykającej bomby, która tylko czeka na moment wybuchu. I właśnie ta emocja, powoduje w ostateczności, poczucie winy, smutek, niechęć do samej siebie, czy nawet obniżenie poziomu poczucia własnej wartości.
✅Co zatem możemy zrobić, aby dać upust swoim emocjom?
👉Przede wszystkim nie wykorzystujmy złości jako broń, której użyjemy na innych lub na sobie. Dobrze jest w momentach kumulacji złości stanąć z boku i zastanowić się, czy rzeczywiście mamy po co wybuchać złością, co spowodowało tę emocję.
⭐Istotą opieki nad osobą starszą oprócz empatii zrozumienie! Jest to umiejętność pomagająca nam, pojąć w jakiej sytuacji senior bądź seniorka się znajduje. Zamiast podjudzać to złymi emocjami, postarajmy się postawić w jej lub jego skórze, wejdźmy w ich buty. To pomoże nam uspokoić nasze emocje i zachować równowagę.
👉Oczywiście gdy odczuwamy złość, świetnie jest wykorzystać ją podczas czynności fizycznych: bieg, spacer, odkurzania, mycie okien, taniec w rytm energicznej, głośnej muzyki. Wówczas cała energia, mająca cel wykorzystania na wybuch złości zostaje wykorzystana na wysiłek fizyczny.
⭐Nie bój się również wyrzucać złości poprzez krzyk, płacz, bicie poduszki. Zrób tak by, emocja złości były wyrzucone.
👉Oprócz wyrzucenia z siebie wszelkich złych emocji, dobrze jest skąd pochodzi dane zachowanie, które doprowadza nas do szaleństwa.
❓Znajdźmy przyczynę.
👉Nie każda osoba starsza będzie potulna i miła, ciesząca się ze starości, jak w amerykańskich filmach. Miejmy świadomość w takich sytuacjach, że starzenie się jest dla każdego indywidualną sprawą i u każdego wygląda to zupełnie inaczej. Wizja starości może być naprawdę różna: może to oznaczać koniec życia, samotność, czy spadek siły i może prowadzić to do frustracji nie tylko seniora ale i nas.
👉Miejmy jednak świadomość, że toksyczne, czy irytujące zachowanie może wywodzić się z choroby osób starszych. Pogódźmy się z tym, że mamy do czynienia z osobą starszą, chorą, zależną od nas.
 
#GoldenerHerbst #Opieka #WysokieZarobki #Praca #Niemcy #Senior #Opiekunka #Podopieczny #ZachowaniaOpiekuna #Złość #jaksobiezniaradzic