Wraz z porą jesienną rozpoczął się sezon na przeziębienia 

Przed przeziębieniem trudno jest uciec  Nawet zachowując szczególną ostrożność można zostać zaatakowanym przez wirusy. Seniorzy są bardziej narażeni na infekcję z racji niższej odporności organizmu. Jak wyleczyć przeziębienie i pomóc seniorowi w tym czasie?

  • Seniora można wesprzeć, dbając aby pozostawał on w ciepłym pomieszczeniu. Podczas nasilonych objawów przeziębienia powinien zostać w domu, a najlepiej w łóżku. Wietrzmy pokój seniora, a jego samego przykryjmy ciepłym kocem. W tym czasie podajmy podopiecznemu ciepłą herbatę z miodem i cytryną lub napar z lipy
  • W okresie przeziębienia nie można zapomnieć o inhalacji. Wystarczy dodać kilka kropel olejku eterycznego (np. eukaliptusowego) do wrzącej wody i przez kilkanaście minut wdychać aromatyczną parę. Inhalację można przygotować zastępując olejki suszonym rumiankiem, który wrzucony do wrzątku będzie działał udrażniająco na drogi oddechowe.
  • Najbardziej dokuczliwy w przeziębieniu jest katar. Najlepszym sposobem na walkę z nim jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Pomocny może okazać się nawilżacz powietrza lub wilgotny ręcznik położony na włączonym kaloryferze.
  • Kluczowym elementem podczas przeziębienia jest przyjmowanie płynów – nie mniej niż osiem szklanek dziennie! Zalecane jest picie wody o temperaturze pokojowej, naturalnych soków owocowych oraz ziołowych naparów. Duża ilość płynów skutecznie rozrzedzi zalegającą wydzielinę co zapobiegnie jej zaleganiu i tworzeniu się infekcji bakteryjnych, które są szczególnie niebezpieczne dla starszych osób.
  • Nie można zapomnieć o lekkostrawnej diecie. Z codziennego jadłospisu trzeba wyeliminować wszystkie potrawy pikantne i tłuste, które należy zastąpić owocami, warzywami, bogatymi w witaminę C kiszonkami, delikatnymi rybami i pełnoziarnistymi produktami zbożowymi. Dzięki nim organizm zyska siłę do walki z chorobą!