Tak jak w Polsce, również w Niemczech, przed świętami wielkanocnymi zachowywany jest Wielki Post i przykłada się wagę do obchodów Wielkiego Tygodnia.
  • Wielki Czwartek:
Wielki Czwartek w Niemczech nosi nazwę “Zielony Czwartek”, ponieważ w tym dniu dominuje kolor zielony: spożywa się zielone potrawy – szczególnie nowalijki, a domy ozdabiane są wiosennymi gałązkami. Oprócz tego na niemieckich stołach wyróżnia się tradycyjny, frankfurcki zielony sos ziołowy.
  • Wielki Piątek:
W Niemczech Wielki Piątek jest państwowym dniem wolnym od pracy. Tzw. Cichy Piątek, podczas którego niewiele się dzieje. Ludzie skupiają się wtedy na modlitwie oraz cichej medytacji, dlatego właśnie w kościołach w ten dzień nie biją dzwony. Tego dnia nie obowiązuje także ścisły post, ale w niektórych parafiach wierni zapraszani są na tzw. agapę, czyli posiłek z wody, chleba i wina.
  • Wielka Sobota:
W Wielką Sobotę Niemcy nie uczęszczają do kościołów ze święconką. Natomiast przed kościołami rozpalane są ogniska, od których wierni odpalają świece i w ten sposób zabierają światło do swoich domów. W niektórych częściach Niemiec organizuje się także duże ogniska wielkanocne. Światło ognisk symbolizuje odrodzenie Chrystusa i nowe życie.
  • Niedziela Wielkanocna:
Niedziela Wielkanocna wygląda tak samo jak w Polsce, dzień zaczyna się mszą rezurekcyjną oraz uroczystym śniadaniem. Na stołach można zauważyć głównie jajka oraz dania z baraniny oraz wypieki drożdżowe i serniki. Symbolem Wielkiej Nocy w Niemczech jest baran, zając i jajko. Niemiecka Wielkanoc to też dużo tradycji i zwyczajów.
–  komponowanie wielkanocnego bukietu składającego się z wiosennych gałązek ozdobionych jajkami.
–  “ubieranie w jajka” drzewek przed domami.
– stukanie się pisankami podczas świątecznego śniadania (forma konkursu, polegająca na tym ze wygrywa ten, którego pisanka jest najmniej stłuczona.)
–  szukanie Zajączka (dzieci szukają ukrytych przez Zajączka Wielkanocnego słodyczy i drobnych upominków w domu lub w ogrodzie)
W Niemczech nie obchodzi się święta Śmigusa-Dyngusa. Dlatego nie warto polewać w Poniedziałek Wielkanocny żadnego Niemca wodą!