Szanowne Opiekunki, Szanowni opiekunowie!
W związku z nadal panującą pandemia wirusa COVID-19 czujemy się zobowiązani do tego, aby informować Was o najnowszych zarządzeniach Ministerstwa zdrowia w Niemczech.
MASECZKI
👉 Nadal obowiązuje noszenie maseczek FFP2 lub medycznych w sklepach/ przed sklepem oraz w środkach komunikacji publicznej. Chcemy zwrócić uwagę, że taki obowiązek powinien dotyczyć też osób podróżujących z Niemiec do Polski z Polski do Niemiec.
👉 Chcemy wyczulić Was, aby mieć odwagę wymagać tego od innych współpodróżujących. Maski FFP2 najlepiej chronią przed zarażeniem się koronawirusem. Kupno tych masek jest możliwy w każdym sklepie, aptece itp. Osoby które maja problem z zakupem maseczki FFP2 maga zamówić sobie u nas; Koszt to 5 Euro za 5 maseczek – koszt wysyłki GRATIS!
👉 Wiemy od innych opiekunów, że pomimo że maski FFP2 są jednorazowego użytku można je łatwo odkazić przelewając je wrzątkiem. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za skuteczność takiego działania.
TESTY
👉 Są obowiązujące, w większości płacą za przeprowadzony przez nas test Wasi klienci. W przypadku kiedy klient nie chce przejąć opłaty, spada ona na opiekunkę/opiekuna. Koszt testu wynosi 35 Euro. Można przyjechać do Niemiec z testem zrobionym w Polsce w momencie przekroczenia granicy nie może być on starszym jak 48 godzin.
👉 Wynik testu należy przesłać do nas/ do koordynatorki jako zdjęcie przez Messengera, Whatsapp lub droga mailowa.
👉 Dla informacji: od września 2020 do 15 lutego 2021 przeprowadziliśmy około 500 testów, tylko jeden był pozytywny. Osoba która przyjechała do nas celem podjęcia pracy była zarażona koronawirusem COVID-19 – jak się później okazało członkowie rodziny w Polsce tez byli zarażeni koronawirusem. Opiekunka została od razu przewieziona do naszego Apartamentu na kwarantannę, a jej przypadek został zgłoszony do Gesundheitsamtu. Przebieg infekcji był w miarę łagodny, wczorajszy test wykazał ze zarażenia wirusowe minęło. Pani S. wraca do domu, gdyż jest fizycznie i psychicznie zmęczona. Czas pobytu od 03 Lutego do 21 luty 2021.
👉 W takim przypadku osoba poszkodowana nie jest obciążona żadnymi kosztami. Pobyt i wyżywienie, lekarstwa oraz ubezpieczenie pokrywa nasza firma.
SZCZEPIONKI
👉 Rząd niemiecki wziął pod uwagę konieczność szczepienia opiekunek przebywających na tzw. Opieka24h. Wstępnie ustalono, ze seniorzy maja prawo wyznaczyć 2 osoby opiekuńcze, które będą mogły się poddać darmowemu szczepieniu.
👉 Na pewno mogą na to liczyć tzw. stałe opiekunki. Należy wziąć pod uwagę, że szczepionki niektórych producentów wymagają dawki przypominającej co może opóźnić termin zjazdu.
👉 Nasi klienci a Wasi podopieczni pytają czy są wśród opiekunek już osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. Na razie nie jest to oczywiście wymogiem.
👉 Trudno jest nam jednak ocenić w którym kierunku się to rozwinie. Będziemy Was na bieżąco informować.