Seniorzy wymagają od Opiekunki by poświęcać im wiele czasu i uwagi. W końcu w nasz dzień wkrada się rutyna. Wiele opiekunek usiłuje na różne sposoby walczyć z syndromem tak zwanego „wypalenia zawodowego”, towarzyszące im podczas kolejnego dnia pracy. Odczuwane przez nich zmęczenie i stagnacja finalnie prowadzą przecież do wzmocnienia negatywnego samopoczucia lub narastającej frustracji. Wśród przykładów walki z monotonią zawodową można wyróżnić między innymi indywidualne „korzystanie” z czasu spędzanego z seniorem.

Musisz zadbać o aktywizację swojego podopiecznego. W ramach przygotowywanych dla niego zajęć pomyśl również o sobie – to doskonała okazja, aby samemu choć na chwilę oderwać się od dość pragmatycznych czynności i przeznaczyć kilka chwil na coś, co wywołuje uśmiech na naszej twarzy. Jeśli senior uwielbia kino, a Ty też nie możesz oprzeć się obejrzeniu najnowszych produkcji, które wyszły spod ręki Twojego ulubionego reżysera, postaraj się o zdobycie biletów dla Was. Nie tylko będzie to świetna forma oderwania od rzeczywistości, ale przede wszystkim idealny moment nawiązania bliższej relacji z seniorem oraz regeneracji psychicznej dla organizmu. Inne możliwości przerwania monotonii i „wypowiedzenia wojny” rutynie w pracy w opiekunki.
  1. Zapisanie się na zajęcia promujące aktywność fizyczną (np. w klubie niedaleko miejsca Twojego zamieszkania w Niemczech).
  2. Poświęcanie czasu swoim pasjom i rozwojowi zainteresowań.
  3. Wsparcie seniora w jego aktywizacji.
Rutyna jako sposób na doznanie różnego rodzaju doświadczeń. Paradoksalnie, rutyna w pracy opiekunki nie zawsze musi być czymś, z czym należy bezpardonowo i zaciekle walczyć. Zdrowa forma rutyny jest w pewnym sensie potrzebna, ponieważ buduje nasze poczucie przywiązania i obowiązku związanego z danym miejscem, automatycznie łącząc skojarzenia: praca-powinność. Z psychologicznego punktu widzenia wydaje się to bardzo odpowiednim rozwiązaniem, dającym opiekunce niezbędne poczucie bezpieczeństwa. Rutyna w wykonywanym przez nią zawodzie może przybrać jednak formę zdobycia wielu doświadczeń, w tym również tych związanych z rozmaitymi trudnościami. Nie zawsze przecież praca opiekunki niesie ze sobą tylko i wyłącznie pozytywnie przewidywalne momenty – niekiedy przysłowiowa rutyna daje o sobie znać w najmniej spodziewanych chwilach. Wtedy „rutynowe” poczucie ciągłości i stabilizacji, a nade wszystko pewności łączącej się z uzyskaniem ewentualnej pomocy od rodziny seniora, to zdecydowanie nieocenione uczucia.
Przełam rutynę w kilku prostych krokach każdego dnia! Jeśli natomiast ta niewdzięczna rutyna daje Ci się we znaki aż nazbyt mocno i nie pomaga żaden z przedstawionych wcześniej sposobów na wyjście z jej schematu, nie musisz się załamywać! Specjaliści przekonują, że w większości przypadków spotęgowane uczucie doznawanej rutyny da się przełamać, wprowadzając do swojego codziennego rozkładu dnia kilka prostych zasad i zmian.
  • Postaraj się znaleźć w trakcie dnia kilka chwil przeznaczonych tylko i wyłącznie dla siebie. Może to być ranek, kiedy Twój podopieczny jeszcze śpi, albo na przykład późny wieczór – kiedy właśnie udaje się na nocny odpoczynek. Dzięki koncentracji i zanurzeniu w swoim wewnętrznym świecie wyciszysz się, a następnie zregenerujesz. Jeśli będziesz mieć na to ochotę, możesz nieco więcej poczytać i zapoznać się z technikami medytacji, pozwalającymi na relaksację dla naszego umysłu również na co dzień.
  • Dbaj o siebie. Nie zapominaj o właściwie zbilansowanej diecie, aktywności fizycznej oraz pielęgnacji. Dzięki kilku banalnym zabiegom z „domowego SPA” masz szansę poczuć się tak samo wypoczęta i piękna, jak po tygodniowym pobycie w najlepszym kurorcie.
  • Pamiętaj o nagradzaniu się za cele, które realizujesz w ramach planów. Finał każdego z nich powinien zwiastować „małą nagrodę” dla Ciebie (telefon do bliskiej Ci osoby, nowe spodnie będące od zawsze Twoim marzeniem i tym podobne).