Jak rozmawiać z podopiecznym?
Niektórzy pomyślą – a co w tym trudnego. Jednak skuteczna komunikacja z osobą starszą może okazać się ogromnym wyzwaniem.
Opiekunka nie tylko musi porozumieć się w obcym języku, ale i z zupełnie obcą osobą.
  • Podczas komunikacji z podopiecznym, opiekun powinien dostosować sposób mówienia oraz mowę ciała do możliwości seniora.
  • Osoby starsze są osłabione i schorowane, zatem trudno im przeprowadzić swobodną rozmowę. Warto zadbać, by czuły się one komfortowo, a także nie stresowały ewentualnymi problemami ze zrozumieniem przekazu,  gdyż może się to przyczynić do pogorszenia nastroju.
  • Ważne jest więc zapewnienie podopiecznemu odpowiednich, komfortowych warunków.
Rozmowy nie mogą zakłócać sygnały z otoczenia – pamiętaj, żeby wyłączyć telewizor i radio.
  1. Ważna jest również atmosfera – dzięki luźnej, pozbawionej stresu atmosferze, osoby starsze czują się bezpieczniej i bardziej komfortowo, co zwiększa szansę na swobodną rozmowę.
  2. Podczas komunikowania się powinniśmy zapewnić seniorom ciszę i spokój. Nie można ich pośpieszać ani zawstydzać zaistniałą, negatywną sytuacją.
  3. Osoby borykające się z problemami starczymi wymagają wyrozumiałości i empatii.
  4. Bardzo ważny jest sposób rozmowy – opiekun powinnien mówić spokojnie, wyraźnie, a także odpowiednio głośno, ale nie powinny krzyczeć.
  5. Dość często zdarza się, że senior na jedno ucho słyszy lepiej niż na drugie. Wówczas rozmowę należy prowadzić od strony sprawniejszego ucha.