Jak dbać o higienę podopiecznego w poszczególnych stadiach choroby?👵👴🛀

👥W początkowych stadiach choroby Alzheimera czy innych zespołach otępiennych nasi podopieczni na ogół samodzielnie dbają o swą higienę.
🧖‍♀️Z czasem jednak tracą tę umiejętność i niezbędna jest nasza pomoc.
🧏Pamiętajmy, że wygląd zewnętrzny naszego chorego świadczy o nas, a w szczególności o naszym poziomie kultury oraz jakości naszej opieki. Dlatego też należy zawsze starać się, by nasz podopieczny w każdej sytuacji wyglądał czysto i schludnie.
🗣Chory przestaje w pewnym momencie odczuwać potrzebę dbałości o swój wygląd, a wiele osób wręcz nie chce się myć. Bardzo więc ważna jest taktowna i zręczna pomoc bliskiej mu osoby.
1️⃣Włosy💇
👉Należy dbać, by chory miał umyte włosy, odpowiednio ostrzyżone i uczesane. Warto z naszym bliskim chodzić do fryzjera, a jeżeli to możliwe – wzywać fryzjera do domu.
2️⃣Zarost🪒
👉W przypadku chorych mężczyzn należy zadbać, by byli ogoleni. Na początku choroby golą się sami, najlepiej golarką elektryczną. W dalszym etapie choroby trzeba chorego golić, ale w takich momentach, gdy jest w lepszej kondycji psychicznej w ciągu dnia.
3️⃣Jama ustna🦷
👉Jeżeli chory używa protezy, trzeba uważać, by jej nie uszkodził. Koniecznie dopilnuj, aby zakładał i zdejmował ją przy Tobie. Może się bowiem zdarzyć, że założy ją odwrotnie i się skaleczy.
4️⃣Wzrok🤓
👉Należy zawczasu zadbać o to, by chory miał odpowiednie okulary i by ich nie uszkodził. Gdy chory źle widzi, może to powodować nasilenie lęku i omamy wzrokowe.
5️⃣Kąpiel🛀
👉Mycie i kąpiel to czynności stanowiące duży problem dla naszych chorych i ich opiekunów. Wiążą się one z wykonywaniem szeregu czynności, których chory umysł nie pojmuje.
👉Dobrze jest, gdy można chorego raz dziennie umyć pod prysznicem, a przynajmniej raz na kilka dni wykąpać w wannie.
👉Jeśli trzeba, można też używać umywalki czy miednicy.
6️⃣Ubiór👕
👉Codzienne ubieranie i rozbieranie naszego bliskiego jest męczące.
🧏‍♂️Zamiast zginać się wpół, przykucnijmy albo usiądźmy obok chorego.
👉Ułatwimy też sobie zadanie, gdy ubranie będzie proste, wygodne zarówno dla chorego, jak i opiekuna: spódnice czy spodnie na gumki, bez guzików czy suwaków, buty wsuwane.