W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną związaną z koronawirusem COVID-19 prosimy wszystkich opiekunów o przestrzeganie poniższych zaleceń
?Bezwzględnie należy unikać wszelkich zbędnych kontaktów na zewnątrz takich jak, wychodzenie w celach rekreacyjnych, robienie niepotrzebnych zakupów, czy odwiedziny przyjaciół. Jeśli jednak konieczne jest wyjście na zewnątrz proszę przedsięwziąć następujące środki ostrożności:
1️⃣Ochrona błon śluzowych
?Wirus dostaje się do organizmu przez błony śluzowe ust, nosa i oczu. Te miejsca należy szczególnie chronić! Wychodząc z domu, proszę w miarę możliwości, nosić maskę ochronną.
2️⃣Higiena rąk
?Od momentu wyjścia z domu należy mieć na sobie rękawiczki. Noszenie rękawiczek zapobiega dotykaniu czy pocieraniu twarzy, a przez to przedostawaniu się wirusów z dłoni w okolice ust, nosa lub oczu. Jeśli nie dysponujemy rękawiczkami jednorazowymi, można użyć rękawiczek skórkowych lub wełnianych, to lepsze niż brak jakiejkolwiek ochrony dłoni!
3️⃣Planowanie czasu i kontaktów
?Należy zaplanować załatwienie spraw w czasie, w którym, w miejscu do którego chcemy się udać znajduje się niewiele osób (np.: supermarket). Należy przebywać w kontakcie z innymi osobami nie dłużej niż to niezbędne i zachowywać odległość co najmniej 2 metrów we wszystkich kierunkach.
4️⃣Powrót do domu
?Rękawiczki zdejmujemy w taki sposób, aby wewnętrzna strona dłoni nie stykała się z wewnętrzną stroną rękawiczek. Rękawiczki jednorazowe należy wyrzucić do pojemnika na śmieci znajdującego się na zewnątrz.
? Maskę ochronną z twarzy zdejmujemy i przechowujemy ją tak, aby osoby znajdujące się pod opieką nie miały z nią styczności. Maseczki jednorazowe wyrzucamy do kosza.
?Po przyjściu do domu należy umyć dłonie ciepłą wodą z mydłem, czynność ta powinna trwać przynajmniej 30 sekund.
?Dopiero po tych czynnościach należy zdjąć odzienie wierzchnie.