Bolący kręgosłup to problem zarówno starszych osób jak i Opiekunek czy Opiekunów. Szczególnie podczas zleceń z transferem kiedy wymagane jest przenoszenie Podopiecznego z wózka na łóżko i na odwrót. Wówczas mięśnie pracują na najwyższych obrotach, wskutek czego często dochodzi do uszkodzeń mikrowłókien mięśniowych co objawia się bólem i pieczeniem w plecach.

    1.  Okłady

  • Jeżeli kąpiel lub prysznic nie pomogły spróbuj gorących okładów.
  • Najlepiej wziąć kompres (taki wielokrotnego użytku), który najdłużej zatrzymuje ciepło. ?Jednak jest też alternatywa w postaci bawełnianej ściereczki folii. Należy do tego celu przyszykować jakiś materiał, potem namoczyć w gorącej wodzie, a na koniec owinąć folią spożywczą i przyłożyć do bolącego miejsca. Efekt ten sam.

2. Ćwiczenia

  •  Ćwiczenia rozciągające.
Rozciąganie doskonale działa na mobilność stawów i pracę mięśni. Osoby starsze mają przykurczone mięśnie i torebki stawowe, a rozciąganie wpływa na zwiększenie długości mięśnia i przestrzeni wewnątrz stawowej. Seniorom poleca się rozciąganie statyczne, które polega na utrzymaniu danej pozycji przez minimum 20 sekund.
  • Ćwiczenia równowagi.
Osoby starsze często cierpią na problemy z błędnikiem lub zaburzenia równowagi związane z osłabieniem mięśni stabilizujących. Dlatego tym bardziej ćwiczenia na równowagę są wskazane dla seniora, pod warunkiem, że będzie je wykonywał pod okiem, np. fizjoterapeuty czy trenera, albo z pomocą barierek lub innych przyrządów, którymi będzie mógł się asekurować.
  • Dla seniorów trening równowagi może być dość trudny, dlatego wystarczą podstawowe ćwiczenia, żeby poprawić ich stabilizację. Może to być po prostu stanie na jednej nodze i utrzymywanie równowagi przez określony czas albo ćwiczenia pilatesowe dla seniorów.
  • Ważne, aby zachowywać szczególną ostrożność podczas ćwiczeń stojących i zawsze stać blisko czegoś, czego możemy się chwycić w razie upadku i utraty stabilności.
    3. Ćwiczenia wytrzymałościowe.
  • To nic innego jak ćwiczenia, które wykorzystują do pracy podstawowe wzorce ruchowe, aby ćwiczyć wytrzymałość mięśniową.
  • Seniorom poleca się przede wszystkim trening w basenie na wzmocnienie mięśni i stawów, ponieważ pływanie jest najmniej kontuzyjnym i najbezpieczniejszym sportem. Innym treningiem bezpiecznym dla seniorów będą zajęcia jogi i pilatesu dedykowane osobom starszym oraz nordic walking czy chociażby jazda na rowerze.