Co zrobić gdy Twój podopieczny mówi, że chce iść do szpitala odwiedzić swoją żonę. Jego żona nie żyje, a on o tym nie pamięta?
  • Nie należy tłumaczyć podopiecznemu, że żona nie żyje. Taka informacja może wzbudzić agresję. W jego świecie żona żyje i jest w szpitalu, a on ją kocha. Informacja o odejściu żony spowoduje bunt, wzbudzi lęk, a ty będziesz tego przyczyną. Chory uzna, że mówisz rzeczy niezgodne z prawdą, które są dla niego bardzo bolesne. Wyobraź sobie, że dowiadujesz się, że twój mąż, matka lub dziecko nie żyją, a ty jesteś przekonany, że tak nie jest. Jaka będzie twoja reakcja? Będziesz w szoku i oburzysz się, nie będziesz mógł tego zrozumieć.
Chcesz aby Twoja praca przebiegała spokojnie?
  • Przenieś się w świat chorego, postaraj się go zrozumieć. Trzeba uruchomić swoje zdolności aktorskie i improwizować. Bardzo ważne jest aby wszystko co mówi podopieczny brać na poważnie, jednocześnie z dużym dystansem próbować rozwiązać problem. Mówienie podopiecznemu, że jest inaczej niż mu się wydaje, ubliżanie i wyśmiewanie, prowadzi do stanów agresji.

Osoby, które nie rozumieją istoty tej choroby, nie powinny zajmować się podopiecznymi, które na nią cierpią.