Jak starzeje się kobieta, a jak mężczyzna? Czy etapy starzenia się człowieka wyglądają tak samo w przypadku kobiet i mężczyzn?
W życiu każdego człowieka przychodzi moment, gdy na twarzy zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki, czy siwe włosy. Czy to właśnie wtedy zaczyna się starość?
Z biologicznego punktu widzenia, proces starzenia się zaczyna się niemal natychmiast po osiągnięciu dojrzałości. Na jego tempo i przebieg wpływa wiele czynników, są to m.in. uwarunkowania genetyczne
środowisko w jakim żyjemy, prowadzony styl życia
Jak starzeje się kobieta, a jak mężczyzna?
Organizm kobiety i mężczyzny starzeje się inaczej. Różnice te wynikają głównie z tego, że zarówno kobiety jak i mężczyźni prowadzą inny tryb życia, mają inny metabolizm, a tym samym w ich ciałach inaczej zachodzą pewne procesy regeneracyjne. Skóra mężczyzn starzeje się wolniej niż skóra kobiet. Ma więcej kolagenu i elastyny, jest grubsza i jędrniejsza.
Głos u kobiet po około 60. roku życia staje się niższy, a u panów wyższy.  Niezależnie od płci, mowa w pewnym wieku staje się mniej wyraźna. Problemy ze słuchem częściej dotyczą panów.
Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn starzeje się także mózg. Po ukończeniu 50. roku życia spada masa mózgu i zaczynają się pierwsze kłopoty z koncentracją, co z czasem nasila się i 75-latkowie często mają już duże problemy z pamięcią i uczeniem się.
Bardzo ważne jest prawidłowe rozumienie procesów starzenia się seniorów. By sprawowana opieka była odpowiednia, należy rozróżnić te procesy i się do nich dostosować by senior mógł żyć pełnią życia.